Jaroslav Kubera s pěticí senátorů navštívili Spojené státy, zdůraznili význam vzájemných vztahů a vazbu na NATO
25. října 2019 se delegace senátorů vrátila ze čtyřdenní zahraniční cesty, která se uskutečnila krátce před oslavami vzniku samostatného Československa a 30. výročím sametové revoluce. Jejím cílem bylo především upevnění transatlantických vztahů a spolupráce v rámci NATO. Ve Washingtonu proběhly také schůzky s americkými senátory a předání Stříbrné pamětní medaile Senátu do rukou bývalé šéfky americké diplomacie Madeleine Albright.
„Politici se v poslední době soustředí především na vztahy s Ruskem a Čínou. Naše senátní cesta měla ambici zahraničně-politickou orientaci České republiky vyvážit. Je zřejmé, že Česko i Amerika jsou založeny na stejných principech a demokratických hodnotách. Je však potřeba tyto hodnoty v dnešním světě neustále obhajovat. Jako by se totiž vytrácela schopnost respektovat pluralitu názorů, vážit si svobody projevu a respektovat a vnímat názor oponenta,“ vysvětluje Jaroslav Kubera. Na cestě jej doprovázeli senátoři Petr Holeček, František Bradáč, Jaromír Strnad, Ladislav Václavec a Martin Červíček.
Společně navštívili vojenskou základnu NATO v Norfolku, kde se setkali i s českým vojenským kontingentem. Následovaly schůzky ve státě Virginia s guvernérem Ralphem Northamem a starostou města Richmond Levarem Stoneyem. Předmětem diskuzí byly možnosti obchodní spolupráce, problematika udržitelného hospodaření měst se zdroji vody či regulace držení zbraní.
Ve Washingtonu pak čeští senátoři probírali zahraniční politiku se svými americkými protějšky – senátorem Joem Manchinim, Johnem Barrossem a Ronem Johnsonem. Dotkli se mimo jiné aktuální situace v Turecku a Sýrii či otázky vstupu zemí západního Balkánu do EU a NATO.
Předseda horní komory českého parlamentu Jaroslav Kubera využil cesty také k ocenění Madeleine Albright, bývalé americké ministryně zahraničí s českými kořeny. Při příležitosti blížícího se výročí 17. listopadu 1989 a pádu komunismu v Evropě jí předal Stříbrnou pamětní medaili Senátu za její aktivní přispění k začlenění České republiky do struktur NATO v 90. letech. „Demokracie je práce. I u nás v Americe, kde máme nejstarší demokracii na světě, ji lidé musí stále bránit a pracovat na ní,“ komentovala Albright polistopadový vývoj.
Sue Nguyen, Senát PČR