Mikroregion Čáslavsko rozšiřuje svoje aktivity
V měsíci květnu se v prostorách jedné z čáslavských restaurací sešli zástupci obcí, sdružených v tak zvaném Mikroregionu Čáslavsko, aby projednali současnou podobu i budoucí vývoj svazku, který si klade za cíl pomoci větším i menším obcím regionu v mnoha otázkách, které v současné době musí řešit vedení každé z nich jednotlivě, a to často v legislativně složitých podmínkách.
Mikroregion, jehož činnost byla od jeho založení v roce 2007 až donedávna spíše formální záležitostí, v posledním roce doslova nabral dech a jeho aktivity směřují ke konkrétní pomoci jedenadvaceti obcím, které jsou ve svazku sdruženy. Některé jeho programy tyto hranice dokonce výrazně překračují. Podle slov předsedy mikroregionu, pana Jana Jiskry, jde v současné době o velmi důležité kroky, jež by měly zajistit tolik potřebnou spolupráci menších obcí. Ta se má konkrétně projevit například v oblasti školství, sociální péče a zdravotnictví, rozvoji infrastruktury, prezentace regionu i v mnoha dalších momentech běžného života.
Význam mikroregionu a jeho činnosti vyzdvihl také starosta Čáslavi, inženýr Jaromír Strnad, který zdůraznil rozsah práce starostů menších obcí, kteří na veškerou administrativu i organizační činnost zůstávají mnohdy prakticky sami. „Velmi si těchto lidí vážím za to, co dělají pro svoji obec, často současně se svým povoláním jako neuvolnění zastupitelé. Je to skutečně obdivuhodné,“ konstatoval.
Stejně hovoří i Jan Jiskra, který vidí řešení právě v co nejužší spolupráci obcí. Mikroregion má navíc i některé další možnosti, kterých by jinak jednotlivé obce neměly možnost využít.
„Konkrétně se jedná například o možnost zajištění dotace pro všechny základní i mateřské školy v regionu, a to v nezanedbatelné výši dvou set tisíc korun na jednu školu plus dalších dva tisíce dvě stě korun za každého žáka, který do dané školy dochází. Finance by měly být poskytnuty z evropských zdrojů“ řekl Jan Jiskra s tím, realizátorem projektu je právě Mikroregion Čáslavsko, a to ve spolupráci s místní akční skupinou Lípa pro venkov, která vyvíjí relativně obdobné aktivity.
„Jsem skutečně rád, že se činnost mikroregionu rozbíhá tak, jak bychom si představovali. I když všechny začátky jsou těžké, nyní se již zdá, že se vše začíná posouvat správným směrem. Bude však potřeba ještě mnoho práce, vysvětlování a prezentace, toho jsme si samozřejmě vědomi. Ostatně možný výsledek za to stojí,“ konstatoval předseda mikroregionu, který dále zmínil například posun v oblasti spolupráce v řešení otázky sociální péče.
„V současné době aktivně pracujeme na tvorbě komunitního plánu, vytvářeného nejen pro samotné obce, sdružené v mikroregionu, ale i pro některé další, spadající pod správu Čáslavi, jako pověřené obce třetího stupně. Z jedenácti set vyplněných a odevzdaných dotazníků nyní vyhodnotíme priority, kterým je třeba se v budoucnosti v regionu věnovat, ať již by to byla výstavba domovů pro seniory či pomoc rodinám ve složité sociální situaci i dalším rizikovým skupinám obyvatel. Komunitní plán je také základním dokumentem, který může pomoci při podávání žádostí o dotace z fondů EU. Právě ve zmiňovaném výstupu musí být jasně stanoveny potřeby, o jejichž naplnění region usiluje.“
Na setkání zástupců obcí, sdružených v Mikroregionu Čáslavsko, se zúčastnění shodli mimo jiné také na nutnosti určitých členských příspěvků, které pomohou zajistit chod svazku. Jak ale zdůraznil jeho předseda, je v současné době díky aktivitě a projektu Svazu měst a obcí, který meziobecní spolupráci aktivně podporuje, pravděpodobná možnost získání dotace na dvě až tři pracovní místa – tedy potřebného manažera a případně i asistenta, kteří by se práci pro mikroregion věnovali profesionálně a na sto procent. Jak dále konstatoval Jan Jiskra, snažit se koordinovat rozsáhlé a do budoucna stále širší aktivity mikroregionu a přitom vykonávat běžné povolání či dokonce ještě zastávat funkci starosty či starostky jedné z obcí, je téměř vyloučeno.
O dalších aktivitách Mikroregionu Čáslavsko bude již v dohledné době možné získat podrobnější informace na webových stránkách, které budou rekonstruovány tak, aby odpovídaly potřebám a současnému vývoji svazu, který si dal za cíl pomáhat vedení „svých“ obcí v jejich práci. zak
Zdroj: Obzory Kutnohorska