Rozloučení s čáslavským rodákem, režisérem Milošem Formanem

V pátek 20. dubna se ve foyer kina Miloše Formana v Čáslavi uskutečnilo symbolické rozloučení s jedním z nejvýznamnějších místních rodáků, světoznámým režisérem Milošem Formanem. Setkání se mimo dalších pozvaných hostů zúčastnil také senátor a starosta města, inženýr Jaromír Strnad, který přednesl krátký projev.

Vážení přátelé,

jsou chvíle, na které se připravujeme a těšíme. Dnešní setkání bohužel takovým momentem není. Sešli jsme se zde, abychom uctili památku jednoho z nejvýznamnějších rodáků našeho města, světoznámého vynikajícího režiséra, pana Miloše Formana, jehož cesta nesmírně plodným životem skončila v pátek 13. dubna.
Miloš Forman, původním jménem Jan Tomáš Forman, se narodil roku 1932 právě v našem městě a ačkoliv jej již od dětství doprovázely tragické události druhé světové války, v níž ztratil oba rodiče, nevdal svůj boj s osudem a jeho pevná cesta vedla až na vrchol světové kinematografie. Myslím, že v tuto chvíli není důležité vypočítávat mnohá ocenění, kterých se tomuto oscarovému režiséru dostalo. Dnes se symbolicky loučíme s naším rodákem – s osobností, na jejíž pobyt v našem městě si mnozí z nás vzpomínají a na kterou nezapomeneme.
Já osobně jsem měl jedinečnou příležitost se s panem Milošem Formanem setkat v roce 2008 při příležitosti přejmenování jedné z místních ulic na ulici Formanovu. Dodnes se z tohoto setkání těším a bylo mi ctí jej poznat.
V jednom z rozhovorů Miloš Forman řekl: „Mí rodiče byli vlastenci, a víceméně právě kvůli tomu zemřeli. Něco z toho kmenového pocitu prosáklo i do mě. Poznal jsem to, když jsem se později ocitl daleko od své země, od kultury a rodiny, když mě odřízli od krajiny mého dětství.“ V těchto několika slovech je ukryta úcta k rodičům, stejně jako nikdy nevyhaslá láska k místům, kde se narodil.
Pan Miloš Forman, jehož jméno nese i kino, v němž jsme se dnes setkali, svým životem i prací vždy šířil dobré jméno své rodné vlasti i města Čáslavi. My na něj dnes již můžeme jen vzpomínat – jsou to ale krásné vzpomínky – vzpomínky na dobrého, veselého člověka a přítele, vzpomínky na muže, který vykročil v Čáslavi a doputoval až na všechna plátna světových kin. Jsou to vzpomínky na osobnost s pověstným velkým „O“, za jejímž životem se spolu s námi ohlížejí lidé po celém světě.
Využijme tedy tohoto setkání a vzpomeňme společně na člověka, který – ačkoliv žil většinu svého života daleko od svého rodiště, nikdy na něj nezapomněl.
Pane Miloši Formane – děkujeme.


f ff fff ffff fffff ffffffff