Vernisáž výstavy fotografií Gabiny Fárové

V pátek 9. listopadu se na Nové scéně a ve foyer Dusíkova divadla uskutečnila vernisáž fotografií paní Gabriely Fárové. V programu vystoupili žáci ZUŠ Čáslav a s úvodními slovy potom ing. Jaromír Strnad – zastupitel města a senátor PČR, dále ředitelka Dusíkova divadla paní Eva Albrechtová, kurátor výstavy pan Petr Svoboda a za spolek Třiatřicet, který výstavu inicioval a spolupořádá pan David Novák.

Gabina Fárová je v současnosti zřejmě nejvýznamnější českou fotografkou. Pracuje téměř výhradně s černobílým filmem středního a velkého formátu a tvoří především akty a portréty. Je autorkou množství fotografických řad a cyklů, mezi které patří například Cirkus Humberto, Praha (je děvka), řada aktů Gabinetky, cyklus portrétů a aktů vězňů Valdický klášter, cyklus Kaleidoskop kombinující černobílou fotografii s barevnou, cykly České ateliéry či Manévry a další. Svá díla dosud prezentovala na více než stovce samostatných a společných výstav a její práce jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách v Čechách i v zahraničí.

Vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou a poté pracovala v družstvu Fotografia Praha. Současně působila jako modelka a manekýna a spolupracovala s několika významnými fotografy, například Janem Saudkem, Tono Stanem, Tarasem Kuščinským či Helmuthem Newtonem. Následné studium umělecké fotografie na pražské FAMU opustila v roce 1990 těsně před dokončením, aby se mohla plně věnovat fotografování a práci v družstvu Radost, kde vedla stejnojmennou fotografickou agenturu. Od roku 1990 pracuje jako fotografka na volné noze.